// you’re reading...

Porady sportowe

Sterydy

Sterydy anaboliczne to grupa steroidów, które otrzymywane są naturalnie lub syntetycznie. Mają one określone działanie, które polega na przyśpieszeniu dzielenia się komórek, tworzących określone tkanki. Sterydy są pochodnymi testosteronu lub 19 – nortestosteronu.

sterydySterydy anaboliczne mają za zadanie stymulować wzrost masy mięśni i (czasami) kości poprzez pobudzanie syntezy białka bądź wapnia. Efekty te wykorzystywane są głównie w świecie sportu, a zwłaszcza w kulturystyce.

Działania sterydów anabolicznych można podzielić na ogólne anaboliczne i na powstawanie różnic między płciami. Do I grupy można zaliczyć: wzrost apetytu, przyrost masy, siły i wytrzymałości mięśni, zwiększoną produkcję krwinek czerwonych. Natomiast grupa II to efekty mutacji u chłopców, wzrost rozmiaru klatki piersiowej u chłopców, piersi i bioder u dziewczyn, wzrost rozmiaru penisa i łechtaczki, itp.

Naukowcy dążą do stworzenia sterydów, które będą powodowały tylko efekty anaboliczne, jednak jak do tej pory wszelkie próby zakończyły się fiaskiem. Jak na razie, wszystkie sterydy są metabolizowane przez organizm ludzki, a produkty metabolizmu mają niepożądane skutki, jak np.

  • nienaturalny rozrost piersi zarówno u kobiet jak i u mężczyzn

  • przyspieszenie starzenia się tkanek

  • spadek popędu seksualnego u mężczyzn i sztuczny wzrost u kobiet.