// you’re reading...

Uncategorized

Sport przed komputerem

Sport kojarzy się z ruchem, ze świeżym powietrzem, z rekreacją a czasem i z rywalizacją. Według nauki o wychowaniu fizycznym “sport to rozmaite formy aktywności fizycznej i umysłowej, podejmowane dla przyjemności lub współzawodnictwa.” Ważną cechą sportu jest istnienie szeregu reguł obowiązujących w danej dyscyplinie.

E - sport to turnieje gier komputerowyche-sport1. Wszystko zaczęło się od Quake, popularnej gry, która pozwala na turnieje graczy przy użyciu sieci LAN i Internet. Wydawało by się, że e – sport ma mało sportowy charakter, ale jakby nie było, spełnia on większość cech sportu. Jest rodzajem aktywności, posiada swoje zasady, podejmowany dla przyjemności i jak najbardziej posiada cechę współzawodnictwa.

W 1997 w USA powstała pierwsza liga zawodowych graczy Cyberathlete Professional League. Ponadto, e – sport doczekał się, można by rzec, swojej olimpiady czyli World Cyber Games. Kultura tych zawodów wywodzi się z Korei Południowej, gdzie forma gry jest bardziej popularna i rozwinięta niż w Stanach Zjednoczonych. Polscy gracze również mają swoją ligę – Electronic Sports League.

Mecze e – sportu rozgrywane są na żywo w dużych salach, gdzie poczynania graczy, publiczność może śledzić na dużych ekranach.

E – sport przyciąga coraz więcej graczy, bo od tradycyjnego sportu, wyróżnia go to, że niweluje bariery fizyczne, a jednak zachowuje poczucie rywalizacji.Ponadto, e – sport staje się trendem i sposobem na życie, a dla wielu ludzi możliwością zarabiania pieniędzy.