// you’re reading...

Sporty wodne

Krótka historia kajakarstwa

kajakKajakarstwo to sport wodny, który dzieli się na kajakarstwo górskie, klasyczne, kajak – polo, żeglarstwo kajakowe oraz freestyle kajakowy.

Kiedyś łódź była jednym z podstawowych sposobów przemierzania dużych odległości. W zależności od zapotrzebowania człowiek konstruował coraz to nowe rozwiązania ulepszające łodzie. Zbudowanie pierwszego kajaka przypisywane jest Eskimosom (”ka-i-ak” – “męskie czółno eskimoskie”). Na początku do budowy szkieletu kajaków wykorzystywane były drewniane listwy lub nawet kości. Następnie gotowy szkielet obciągany był skórą reniferów bądź fok. Do tego, skonstruowane zostało wiosło o dwóch piórach, co przy wąskiej i lekkiej łodzi umożliwiało łatwe i efektywne wiosłowanie. W taki oto sposób powstał prototyp kajaka.

Na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego stulecia, kajakarstwo trafiło do Europy. W 1865 roku, John MacGregor zbudował pierwszy kajak drewniany z poszyciem klepkowym i nazwał go Rob Roy, a następnie przepłynął na nim Europę. Po tej podróży, powstała książka A Thousand Miles in the Rob Roy Canoe. Miało to fundamentalny wpływ na popularyzowanie kajakarstwa na świecie.

Etnograf Zygmunt Gloger to prekursor kajakarstwa w Polsce, który w 1872 opłynął za pomocą kajaka Wisłę, Bug, Niemen i Biebrzę.

Dziś kajakarstwo to bardzo popularny sport. Na zalewach czy jeziorach można wypożyczyć kajak, a górach często organizowane są spływy kajakowe. Zatem, miłośników tego sportu przybywa…