// you’re reading...

Rower

EuroVelo

Drodzy Rowerzyści, czy wiecie, czym jest EuroVelo? Nie, no to już wyjaśniam.
EuroVelo – to sieć szlaków rowerowych budowanych w całej Europie. Idea należy do Europejskiej Federacji Cyklistów. W ramach tego projektu ma powstać 12 połączonycheurovelo_map2005_222 ze sobą, długodystansowych szlaków. Całkowita długość EuroVelo ma wynosić 60 000 km. Póki co, wybudowane zostało ponad 20 000 km.
EuroVelo zostało zaczerpnięte z amerykańskiego projektu Greenway, w ramach którego sieć ścieżek rowerowych budowana jest w Ameryce.
Budowa ścieżek rowerowych powstaje w oparciu o już istniejące, lokalne drogi.
Idea ma służyć rozwojowi kolarstwa. Nowoczesne i długodystansowe ścieżki zachęcić mają ludzi do porzucenia samochodu na rzecz roweru. Pewnie, tylko fanatycy roweru skorzystają z możliwości, że za pomocą tych ścieżek, mogą objechać cały kontynent. EuroVelo wykorzystywane  przez większość ludzi do lokalnych podróży ( do pracy czy do szkoły). Jednak sama świadomość, że szlak prowadzi np. do  Norwegi może być podniecająca.
Co ciekawe, budowa ścieżek nie jest finansowana przez Unię Europejską. Zajmują się tym państwowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz organizacje pozarządowe.

Więcej informacji na temat projektu jak i przebiegu szlaków, można znależć na stronie Europejskiej Federacji Cyklistów: www.ecf.com