// you’re reading...

Bieganie

Uzależnienie od sportu

Nie tylko papierosy, alkohol czy narkotyki mogą uzależniać. Okazuje się, że coraz więcej osób jest uzależnionych od sportu, od ćwiczeń fizycznych.
Jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch. Wydawać by się mogło, iż uprawianie sportu to samo zdrowie. Jednak co za dużo, to nie zdrowo. Wszystko jest w porządku jeśli rozsądnie uprawiamy  ćwiczenia. Jednakże sytuacja zaczyna robić się niebezpieczna, gdy nie widzimy umiaru i nie możemy bez tego żyć. Często zaczynamy ćwiczyć, aby zrzucić zbędne kilogramy, Niektórzy z ćwiczących na siłowni skarżą się, że podczas dłuższej przerwy  bez wysiłku fizycznego źle się czują, są ospali, nic im się nie chce.
Trening fizyczny poprawia nie tylko naszą sprawność ruchową, ale także samopoczucie, pozwala wyładować złość, daje satysfakcję. Według naukowców dobre samopoczucie po wysiłku fizycznym wiąże się z wydzielaniem endorfin.
Endorfiny (tzw. hormony szczęścia) są to substancje chemiczne wydzielane przez mózg, można powiedzieć, iż działają jak morfina. Są odpowiedzialne za powstawanie uczucia przyjemności, błogości, podobnego stanu do tego gdy jesteśmy zakochani. Fenomenem stanu euforycznego podczas ćwiczeń jest tzw. euforia biegacza (runner’s high). Pojawia się podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Powoduje uodpornienie organizmu na ból i zmęczenie.
Organizm człowieka szybko uzależnia się od sportu, a właściwie od poprawiających nastrój endorfin. Uzależnienie od ćwiczeń ma zazwyczaj związek z głębszymi problemami w innych sferach życia, dlatego w skrajnych przypadkach wskazane jest skonsultowanie się z psychologiem. Jednak nie powinniśmy tego obawiać i rezygnować ze sportu. Wszystko z umiarem!