// you’re reading...

Pływanie

Mity na temat pływania! cz.2

Niektórzy są zdania, że szybkie pływanie pozytywnie wpływa na odchudzanie. Otóż nie!

Pływanie jak każdy sport powoduje spalanie kalorii, ale przy słanej technice następuje to wolnej niż na przykład podczas biegania. Ponad to część pracy wykonuje za ciebie woda, wypierając i podtrzymując ciało. Jeżeli po wyjściu z basenu nie dopadnie nas wilczy apetyt jest szansa, że kilka kalorii uda nam się zrzucić, choć nieco wolniej.

Przed pływaniem nie trzeba się rozgrzewać? - Nieprawda. Rozgrzewka potrzebna jest przed każdym nawet najmniejszym wysiłkiem fizycznym, czyli także przed pływaniem.

Pływanie rekreacyjne nie szkodzi. To akurat jest prawda. Gdy pływasz rzadko i nieumiejętnie, mimo wszystko nie robisz sobie krzywdy.

Pływając nie pocimy się. Nieprawda. Pocimy się tylko tego nie odczuwamy, zmierzono, że sportowcy wyczynowi na jednogodzinnym treningu tracą około 1,5 litra wody w organizmie.

Nawet nie umiejętne pływanie jest zdrowsze od jakiegokolwiek innego sportu. To nie jest prawdą, otóż zła postawa i niesymetryczne ruchy mogą być przyczyną przeciążenie niektórych partii mięśni.