// you’re reading...

Sporty Ekstremalne

Zasady dobrego nurkowania

Zasady dobrego nurkowania to przede wszystkim zasady bezpiecznego nurkowania. W przypadku gdy chcemy nurkować ze sprzętem tj. z użyciem zestawu powietrznego np. butli czy automatu pozwalającego na dłuższe przebywanie pod wodą niż to na które pozwala nam fizjologia warto mieć na uwadze by:

- odbyć kurs nurkowania z butlą co jest niejako podstawą, by nie narazić się na utratę zdrowia, bo to przede wszystkim na głębokościach małych (jakie można spotkać na basenach około 4 m) jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, a to ze względu na to, że na pierwszych metrach zanurzenia występują największe zmiany objętości danych ilości powietrza.

- podczas zanurzenia trzeba pamiętać o wyrównaniu ciśnienia (np. poprzez dmuchnięcie przy zamkniętych ustach i nosie zamkniętym przez zaciśnięte na nim palce). Takie wyrównanie ciśnienia należy powtarzać jak najczęściej, częsciej niż czujemy dyskomfort w uszach. Nie przestrzeganie tego może spowodować ból, uraz ucha czy pęknięcie błony bębenkowej ucha.

- nie należy nurkować w pojedynkę, partner potrzebny jest do sprawdzenia sprzętu przed zanurzeniem oraz w sytuacjach awaryjnych, gdy np. będziemy potrzebowali pomocy.

- przy wynurzeniu należy pamiętać by nie zatrzymywać oddechu, trzeba oddychać spokojnie i regularnie wydychać powietrze. Przy wynurzeniu zmniejsza się ciśnienie, to samo dzieje się wewnątrz naszych płuc.