// you’re reading...

Sporty Walki

Sumo - nie tylko dla mężczyzn!

Żeńskie sumo ma trzy kategorie wagowe: poniżej 65 kg, do 80 kg oraz powyżej 80 kg. W XX wieku, wraz ze zmianami światopoglądowymi na świecie, zaczęto organizować sportowe zawody także dla kobiet.  Zapasy sumo są o tyle specyficzne, że waga i postura zawodniczki ma ogromne znaczenie. Z drugiej strony, o wiele szczuplejsza zapaśniczka ma szansę pokonać swoją cięższą rywalkę głownie dzięki technice i szybkości.
W zawodowym sumo na chwilę obecną nie ma kobiet. Zawody wywodzą się wprost z shintoistycznej tradycji z VIII w., gdzie paniom nie wolno było obserwować walk, a wejście przez kobietę na ring było naruszeniem świętości i zanieczyszczeniem areny. Wynika to wprost z kultury feudalnej Japonii; poza tym, na samym początku walki sumo były niezwykle brutalne, czasem kończyły się nawet śmiercią zawodnika.
Jednak aktualnie sumo aspiruje do bycia dyscypliną olimpijską. Oznacza to, że obok męskiej wersji zapasów musi istnieć również wersja żeńska. Wydaje się, że nawet konserwatywne kręgi w Japonii prędzej czy później dojrzeją do decyzji o dopuszczeniu kobiet do sumo. Przyszłość kobiecego sumo, jak chyba nigdy dotąd, wygląda bardzo obiecująco.
Choć sumo kobiet rozwijało się niemalże „pod prąd” oficjalnym (czytaj: męskim) zawodom, szybko okazało się, że kobiety radzą sobie w ringu wcale nie gorzej niż mężczyźni. Co więcej, często traktują sumo jako jedną ze sztuk samoobrony. Podobnie jak w męskim sumo, ostatnio coraz więcej kobiet spoza Japonii uprawia ten sport. Niektóre z nich z powodzeniem mogłyby konkurowac z niejednym mężczyzną!