// you’re reading...

Sporty Ekstremalne

spadochroniarstwo

 Nowoczesne spadochroniarstwo opiera się na wygodnym, bezpiecznym sprzęcie zachodnim, efektywnych i przyjemnych metodach szkolenia oraz na fantastycznej atmosferze, w której spędza się czas. Aby rozpocząć szkolenie spadochronowe należy jednak nwykonać badania lekarskie w wojewódzkiej przychodni sportowo lekarskiej bądź w GOBLL (Główny Ośrodek Badań Lotniczo Lekaraskich) we Wrocławiu. Wyszkolić się można dwiema metodami: klasyczną, bądź AFF.

Metoda AFF wymaga skakania z wysokości 4000 metrów. Młodego adepta skydivingu zabiera się od razu na głęboką wodę. Podczas skoku specjalnie wyszkoleni instruktorzy asekurują w trakcie swobodnego spadania. Wystarczy kilka skoków aby zostać samodzielnym skoczkiem, wziąć spadochron z wypożyczalni i skakać czerpiąc niezwykłą radość ze swobodnego spadania.

Metoda klasyczna preferowana przez większość aeroklubów regionalnych polega na skokach z wysokości 800-1000 metrów na spadochronie, który otwiera się na sposób desantowy, czyli od razu po opuszczeniu samolotu. Stopniowo zwiększa się wysokość skoku i czas opóźnienia otwarcia czaszy spadochronu aby po wykonaniu kilkudziesięciu skoków zostać samodzielnym skoczkiem.

Jeśli ktoś się waha, nie wie czy aby na pewno chce skakać albo nie ma czasu na wykonanie badań lekarskich lub po prostu chce od razu skoczyć może to zrobić w tandemie.

Doświadczony instruktor przy pomocy dwuosobowego spadochronu dopilnuje aby przy 100% bezpieczeństwa czerpać 100% adrenaliny podczas skoku z 4000 metrów z samolotu. Tandem jest czymś co burzy schemat myślenia o skakaniu jak o czymś dla wybrańców. Nie ważny jest bowiem wiek, płeć czy wrażliwość, każdy może przyjść i sobie skoczyć aby mile spędzić weekend.