// you’re reading...

Sporty Zimowe

Smarowanie deski snowboardowej

Smarowanie deski jest istotne zarówno dla uzyskania właściwego poślizgu na śniegu, jak i dla utrzymania odpowiednich właściwości ślizgu przez jego ochronę przed nadmiernym wysuszeniem.

Zanim przystąpimy do właściwego smarowania należy usunąć przy pomocy cykliny resztki starego smaru oraz odtłuścić ślizg wspomnianym wcześniej zmywaczem lub benzyną ekstrakcyjną.

Teraz można wziąć żelazko (najlepiej nie to samo, którym prasujemy sobie ubrania) i rozgrzać je do takiej temperatury, aby przyłożony do jego spodu smar topił się i dość szybko spływał. Kiedy żelazko się nagrzeje, ustawiamy je nad ślizgiem w pozycji pionowej i przykładamy do jego spodu kostkę smaru. Polewamy równomiernie całą długość ślizgu kapiącym smarem, a następnie “prasujemy” ślizg rozprowadzając smar po całej jego powierzchni. W tym miejscu ważne jest, aby żelazko nie miało zbyt wysokiej temperatury i aby nie pozostawało zbyt długo w jednym miejscu deski. Przegrzanie ślizgu grozi jego miejscowym odklejeniem i wybrzuszeniem, co może się okazać uszkodzeniem niemożliwym do naprawy.

Kiedy cały ślizg jest już pokryty smarem zostawiamy deskę do ostygnięcia. Pozostaje jeszcze tylko zcyklinować nadmiar smaru. Idealnie przygotowana deska nie może mieć ani grama smaru na powierzchni ślizgu. Smar powinien jedynie wypełniać mikropory w strukturze samego ślizgu.

Oczywiście osiągnięcie właściwego rezultatu w dużej mierze zależy nie tyle od właściwego smarowania, co od samego doboru smaru. Smary produkowane są z przeznaczeniem do używania w konkretnych warunkach śniegowych. Na wszystkich opakowaniach występuje informacja o temperaturze i rodzaju śniegu, do jakiego dany smar jest przeznaczony.