// you’re reading...

Sporty Ekstremalne

Rajd Dakar

Od 1 stycznia, na bezdrożach Argentyny oraz Chile odbywa się 31. edycja słynnego Rajdu Dakar. Przez ponad dwa tygodnie w niezwykle trudnych warunkach rywalizować będzie 150 motocyklistów oraz 134 kierowców samochodów. W gronie rywalizujących zawodników są także Polacy.

Rajd Dakar jest kontynuacją słynnej imprezy Paryż-Dakar, która odbywała się w latach 1979-2001. Pierwotna trasa, która prowadziła z Paryża we Francji do stolicy Senegalu, Dakaru, była w historii wielokrotnie zmieniana. Wpływ na to miały m.in. problemy polityczne, jaki kwestie związane z bezpieczeństwem uczestników. Rok 2001 po raz ostatni rajd odbył się na klasycznej trasie. Potem organizatorzy zmieniali zarówno miejsce startu zawodników, jak i metę. W 2008 roku, ze względu na zagrożenie zamachem terrorystycznym rajd został odwołany.

Rok 2009 przyniósł nową odsłonę Rajdu Dakar, który ze względów bezpieczeństwa przeniósł się do Ameryki Południowej. Obecnie, w tym popularnym rajdzie terenowym rywalizują zarówno motocykliści, kierowcy samochodów oraz ciężarówek, jak i zawodnicy przemierzający trasę na quadach. Na starcie stają zarówno profesjonalne ekipy, jak i kierowcy-amatorzy.