// you’re reading...

Sporty Ekstremalne

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo nie jest sportem prostym. Niebezpieczeństwo runięcia w dół z dużej wysokości jest tym większe im mniejsze są  umiejętności sportowca. Dlatego też początkującym zaleca się szczególną uwagę .
Paralotnia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i pochodzi w prostej linii od spadochronów wojskowych w kształcie skrzydła. Po raz pierwszy stosowano je w latach 1955-1956. Do Polski paralotniarstwo zawitało dopiero w latach osiemdziesiątych.
W połowie ubiegłego wieku w USA wymyślono, że taniej będzie szkolić żołnierzy startujących ze zbocza góry, niż z samolotu. Obecne paralotnie odbiegają od swoich pierwowzorów sprzed lat. Są bardziej wytrzymałe, przy tym bezpieczne. Są  też szybsze.
Na rynku istnieje olbrzymia ilość producentów sprzętu. Tylko w Polsce jest ich czterech. Ceny zestawów wahają się od 1 600 do ponad 10 000 zł.
Są tacy dla których paralotniarstwo to sposób na życie. Nie wyobrażają sobie oni innej rozrywki.  Wciąż szukają miejsc do uprawiania tego sportu, a ich garaże zmieniają się w prawdziwe hangary.
Sportowców zachęcają niesamowite widoki, bezpośredni kontakt z powietrzem, możliwość poszybowania w przestworzach i… adrenalina. Jest wiele za. Niestety są także olbrzymie minusy tego sportu. Przede wszystkim niebezpieczeństwo, ryzyko i finanse( nie jest to tani sport)