// you’re reading...

Sporty Walki

Odpowiedni strój do Judo

Każda osoba, która chce uprawiać judo, musi posiadać specjalny strój, który jest zarazem wielkim symbolem tego sportu walki i jest najważniejszym z elementów reprezentacyjnych w tym sporcie.
Strój ten nosi nazwę judoga i skłąda się ze specjalnych spodni (zubon), bardzo twardej góry stroju (keikoga), oraz stosownego pasa o odpowiednim kolorze.

Krój tego stroju został opracowany w pierwszej szkole judo na świecie, czyli w Kodokanie, przez co został automatycznie przyjęty jako standard przez wszystkie inne szkoły sztuk walki na całym świecie.

Judoga jest wykonana z bawełny, jednak jest bardzo gruba i wytrzymała na wszelkie siły, które z dużym natężeniem działają na nią podczas walki, w której są wykorzystywane liczne rzuty i duszenia, które mogłyby z łatwością rozerwać niewytrzymały strój. Ważne jest, aby przy calym swoim gabarycie i grubości, strój judoki był luźny i w żaden sposób nie powinien krępować jego ruchów.

Judoga przyjmuje dwa podstawowe kolory - niebieski, oraz biały, które zostały tak dobrane ze względu na łatwe odróżnienie zawodników podczas walki, którzy często będący w walce na macie mogą być nie odróżnienia, a często zmieniające się pozycje góra-dół i niewidoczna twarz może sprawiać problemy sędziom w rozponaniu zawodnika i odpowiednim ocenieniu jego poczynań.

Regulamin judo bardzo ściśle określa wszystkie wymiary stroju judoki, np. nogawka nie może się kończyć wyżej niż 5 centymetrów powyżej poziomu kostki zawodnika. Jeśli zawodnik nie dostosuje do wszystkich ściśle dobranych wymogów, może zostać zdyskwalifikowany z zawodów.