// you’re reading...

Rower

Kask dla rowerzysty

Na początek, jak zamocować kask? Powinien być umieszczaony centralnie na głowie, tak aby przód hełmu zakrywał czoło (dwa palce nad łukiem brwiowym).  Zapewni to właściwą ochronę przedniej części głowy. Więźba hełmu (paski mocujące hełm na głowie użytkownika) powinny mocno, z jednolitą siłą obejmować głowę tak, aby podczas poruszania głową na boki oraz w przód i w tył hełm był stabilnie zamocowany na głowie. Wszystkie paski powinny być tak spięte, aby nie dopuścić do obluzowania się hełmu na głowie użytkownika po zapięciu paska podbródkowego. Przednie i tylne paski powinny być spięte w formie „Y”, obejmując uszy.

Kupując kask należy zawsze upewnić się czy był on certyfikowany (przeszedł procedurę oceny typu WE). Jeśli kask spełnia odpowiednie przepisy prawne to powinien być oznaczony znakiem CE. Ponadto na hełmie lub w jego instrukcji użytkowania powinna znajdować się informacja o spełnieniu przez hełm wymagań odpowiedniej normy.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kasków o bardzo zróżnicowanych kształtach. Jednak oprócz doboru modnego obecnie kształtu, kupując kask należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
- oznakowanie znakiem CE;
- wagę kasku (kask powinien być lekki);
- łatwość zdejmowania i zakładania;
- możliwości stosowania z okularami (bardzo wiele osób podczas jazdy na rowerze stosuje okulary przeciwsłoneczne);
- nie zakłócanie w sposób znaczący przez kask zdolności słyszenia hałasów ulicznych;
- obecność otworów lub systemu wentylacji.
Ponadto kaski powinny być wyposażone w układ mocujący o regulowanym napięciu paska. Urządzenie takie powinno umożliwiać regulację, tak aby sprzączka nie znajdowała się na kościach szczęki. Mechanizm otwierania i zamykania powinien być oznaczony kolorem czerwonym lub pomarańczowym.
 
 
Kupując kask warto również zwrócić uwagę:
 Czy są otwory wentylacyjne;
Czy kask jest wyposażony w daszek osłaniający oczy
Czy kask wyposażony jest w regulowaną więźbę, umożliwiającą łatwe dopasowanie go do głowy;
Czy klamry i paski pozwalają na łatwą regulację kasku.
Czy kask wyposażony jest w taśmy odblaskowe, zwiększające widzialność;